Na Skylinerze zakończyły się już prace elewacyjne, zarówno na podium, jak i na wieży biurowca. Zniknęły rusztowania odsłaniając całkowicie przeszkloną fasadę budynku. Obecnie na placu budowy trwa demontaż rusztowania z najwyższego punktu Skylinera, tzw. „pióropusza”, który jest obudowany szkłem i ścianą żelbetową. Prace te są bardzo skomplikowane i wymagają niezwykle precyzyjnego wykonania z uwagi na ilość instalacji oraz połączenie elewacji i elementów dachowych. Dodatkowe wyzwanie stanowi kształt dachu, który nachylony jest pod bardzo dużym skosem. Z uwagi na wysokość budynku – 195 metrów, prace na szczycie wykonywane są przez brygady alpinistyczne. Do końca zbliżają się także roboty sanitarne i instalacyjne.
Na dachu Skylinera pojawiły się cztery wieże chłodnicze, a waga najcięższych urządzeń transportowanych na najwyższe poziomy przekraczała 13,5 tony. W maszynowniach zainstalowane zostały 24 pompy obiegowe zapewniające chłód w całym obiekcie, dwudziestotonowe urządzenia musiały zostać posadowione w dokładnością do kilku milimetrów.
– Jesteśmy obecnie na etapie odbiorów prac wykończeniowych części biurowej. Zakończyliśmy też prace w zespołach toalet oraz na holach windowych, gdzie możemy obserwować połączenie surowego betonu razem z fornirem dębowym. Na etapie realizacji musieliśmy zmierzyć się z bardzo dużą precyzją wbudowania elementów w obiekt tak, aby jak najdokładniej odzwierciedlić założenia projektowe architektów – mówi Michał Mrozek, kierownik robót wykończeniowych firmy Warbud, generalnego wykonawcy inwestycji.
Firma Warbud aktualnie prowadzi też prace w holu głównym biurowca, gdzie układana jest posadzka, z kolei na zewnątrz wokół budynku kładziony jest kamień – już niedługo stanie się on częścią wypełnionego zielenią terenu miejskiego, dostępnego dla wszystkich mieszkańców miasta. Zwieńczeniem i perełką budynku jest zlokalizowany na dwóch kondygnacjach na wysokości 165 metrów Skybar, z którego rozpościera się niesamowity widok na panoramę Warszawy.
– Skybar będzie ogólnodostępnym miejscem przeznaczonym na relaks i eventy okolicznościowe. Korzystać będą mogli z niego zarówno użytkownicy biurowca, jak i mieszkańcy miasta. Po otwarciu Skybaru wszyscy będziemy podziwiać panoramę Warszawy na 4 strony świata z 41 i 42 kondygnacji – mówi Andrzej Lany, dyrektor zarządzania aktywami Karimpol Polska.
Dzięki całkowicie przeszklonej fasadzie budynku i krótkiej odległości od trzonu do fasady biurowiec zaoferuje potencjalnym najemcom znakomitą panoramę miasta. Przedsmakiem możliwości Skylinera jest reprezentacyjny showroom zlokalizowany na 23 piętrze biurowca. Pokazowe biuro wyposażone zostało w zintegrowany system sterowania, dzięki któremu możemy kontrolować oświetlenie, temperaturę, jak również żaluzje okienne.
– Powierzchnie biurowe Skylinera zostały zaprojektowane tak by dać przyszłym najemcom możliwość elastycznej ich aranżacji. Brak kolumn w narożnikach budynku stworzy spektakularne gabinety narożne, natomiast ograniczona do minimum ilość kolumn na piętrach pozwoli na komfortowy podział powierzchni na biura i open space. Jednym z elementów wyróżniających budynek będzie jego doskonałe oświetlenie światłem dziennym co zostało osiągnięte przede wszystkim dzięki zastosowanej fasadzie – pełne przeszklenie od podłogi do sufitu oraz wysokość pomieszczeń, które będą miały 2,8 metra od podłogi do sufitu – komentuje Andrzej Lany.