Redd Loader
Wszystkie raporty

Nareszcie stabilizacja? – REDD podsumowuje rok 2023 i trendy w 2024 na rynku nieruchomości komercyjnych

15.02.2024 Raporty

“Nareszcie stabilizacja?” To pytanie dobrze podsumowuje wydarzenia na rynku nieruchomości komercyjnych w 2023 roku, oraz prognozy na dalszą część 2024. Patrząc na rok ubiegły, warto zwrócić uwagę na ograniczenie liczby nowo oddanych budynków, czyli efekt m.in. długotrwałych zmian widocznych od 2020 roku. Tym samym ceny najmu wzrosły zauważalnie z uwagi na rosnące opłaty eksploatacyjne, co stanowi wyzwanie finansowe dla najemców i właścicieli. Firmy reagują na zmiany, redukując wynajmowane powierzchnie w odpowiedzi na m.in. dążenie do optymalizacji kosztów i możliwości wynikające z pracy zdalnej. Przyszłość rynku nieruchomości koncentruje się na natomiast na zwiększonym zainteresowaniu nowymi technologiami oraz nacisku na zrównoważony rozwój, co wymaga od branży elastyczności, innowacyjności i zrównoważonego zarządzania.

Na koniec 2023 roku zasoby powierzchni biurowych na siedmiu głównych rynkach wyniosły 14,4 mln m2. Co ciekawe, wszystkie główne rynki biurowe po raz pierwszy przekroczyły granicę 700 tys. m2 powierzchni biurowych, w 2023 roku do tej grupy dołączyła Łódź.

Podaż powierzchni biurowych

W tym samym czasie na rynek biurowy w Polsce trafiło 25 budynków biurowych o łącznej powierzchni blisko 281,6 tys. m2. Największymi z nich są Craft – biurowiec o powierzchni 26,7 m2, Budynek E (26,5 tys. m2) w poznańskim kompleksie Nowy Rynek, realizacja Cavatiny – Ocean Office Park B w Krakowie (24,4 tys. m2), IGK6 w kompleksie Intel Technology Poland (23 tys. m2) w Trójmieście oraz biurowiec Kreo w Krakowie o powierzchni 23 tys. m2.

Od początku 2020 liczba nowo realizowanych powierzchni regularnie spada. Sytuacja jest zmienna w zależności od miasta. Najmocniej tendencję spadkową można zaobserwować w Warszawie, gdzie poziom podaży w budowie spadł z 590 tys. m2 na koniec 2020 roku do 180 tys. na koniec 2023 roku. W Katowicach w analogicznym okresie poziom powierzchni w realizacji spadł ze 150 tys. m2 do 65 tys. m2, a w Krakowie ze 154 tys. m2 do zaledwie 59 tys. m2.

Redd Index

Warto też zwrócić uwagę na średni czas potrzebny na wynajęcie powierzchni biurowej, obliczany autorskim wskaźnikiem REDD Index. W ciągu 2023 r. jego średnia wartość utrzymywała się w granicach 395-439 dni. Najwyższy średni REDD Index odnotowaliśmy we Wrocławiu (516,5 dni), Katowicach (473,2 dni) oraz w Krakowie (472,7 dni). 

Obecną sytuację na rynku nieruchomości można podsumować jako dynamiczną i wymagającą elastyczności tak od najemców, jak i właścicieli. W obecnych warunkach kluczowa wydaje się także innowacyjność, wliczając w to kwestie zrównoważonego rozwoju.

– Spojrzenie w przyszłość obejmuje dwie istotne kwestie – komentuje Krzysztof Foks, Head of Research w REDD Group. – Po pierwsze, prognozujemy zwiększone zainteresowanie i nakłady inwestycyjne w obszarze nowych technologii. Staną się one kluczowym czynnikiem poprawy efektywności i innowacyjności w zarządzaniu nieruchomościami. Po drugie, nacisk na kwestie zrównoważonego rozwoju (ESG) rośnie, zobowiązując firmy do działań zgodnych z normami społecznymi, środowiskowymi i zarządczymi.

Monika Igła, Leasing Manager, Indotek Group: Głównym wyzwaniem, z którym będziemy się mierzyć w 2024 roku, będzie dostosowanie budynków do norm i regulacji w zakresie ESG. Indotek w swoim portfelu posiada budynki „dojrzałe”, dlatego też analizujemy zmieniającą się sytuację w tym obszarze i będziemy chcieli sprostać postawionym oczekiwaniom. Na pewno będzie się to wiązało z dodatkowymi inwestycjami w budynkach (co zawsze jest dobre), jednak w przypadku starszych budynków w pierwszej kolejności trzeba wykonać dokładną i szczegółową analizę wykonalności i sposobu wykonania zmian.

Dorota Mogielnicka, Greensite Consulting: W ostatnim czasie dużo budynków biurowych, poza certyfikacjami mocniej środowiskowymi jak LEED, czy BREEAM, zdobywa certyfikację WELL, skierowaną bardziej na aspekty społeczne i pracownicze. Dzięki temu, coraz więcej budynków klasyfikowanych jest jako obiekty zielone. Ma to duże znaczenie w kontekście przepisów unijnych i wprowadzania zasad taksonomii, które narzucą jeszcze silniejszą konieczność uwzględniania aspektów zrównoważonego rozwoju na wszystkich etapach życia budynku.

Anna Szelc, Asset Management Director, Invesco Real Estate: Na warszawskim rynku biurowym najważniejszym zjawiskiem 2024 roku będzie spodziewana od dawna luka podażowa. Zmniejszona podaż metrów kwadratowych powierzchni biurowych była widoczna już w 2023 roku i w tym roku będzie na rekordowo niskim poziomie. Skutkiem będzie niższy wskaźnik pustostanów i co za tym idzie – dalszy wzrost czynszów, szczególnie w centralnych lokalizacjach.

Zapraszamy do lektury pełnego raportu REDD nt. powierzchni biurowych w 2023 i 2024 roku pt. “Nareszcie stabilizacja?” Całość do pobrania poprzez formularz poniżej.

 

Raport

Wyślemy raport na Twój adres e-mail

Pobierz Raport

Imię i nazwisko
Adres e-mail
Numer telefonu

Gotowe!

Raport został wysłany na podany adres e-mail.

Obróć urządzenie pionowo