Redd Loader
Wszystkie wpisy

Czy metaverse „zabije” biura? Stawiajmy na doświadczenia najemców | Podcast REDD Talks

12.01.2022 Aktualności

Microsoft rozwija bibliotekę do trenowania AI opartą na 32 milionach parametrów. Puste biura wskazywane są jako jeden z motorów rozwojowych proptech. Z kolei metaverse może zupełnie odmienić rynek nieruchomości w ciągu nadchodzących lat. O tym mówiliśmy w podcaście REDD Talks. 

Nowości w branży proptech

 Cyfrowa transformacja w branży nieruchomości nabiera rozpędu, w branży proptech pojawiają się nowe narzędzia i rozwiązania. Jak wpłyną one na rynek nieruchomości?

Firma Placer.ai, która jest liderem w dziedzinie lokalizacji i informacji o ruchu pieszym, wprowadziła nowe narzędzie – Void. W naszym podcaście o nowej technologii opowiedziała Judyta Bartnicka, CTO REDD: „Potrafi szybko zidentyfikować idealne dopasowanie najemców do dowolnej powierzchni handlowej”. Void poprzez analizę wskaźników takich jak ruch pieszy pozwala dobrać optymalną lokalizację dla biznesu i z pewnością wpłynie na optymalizację w centrach handlowych.

Firma Microsoft rozwija bibliotekę do trenowania AI, o której więcej opowiedział Tomasz Ogrodzki, CEO REDD. Model ten potrafi uczyć się na podstawie 32 mld parametrów. To imponująca liczba, szczególnie w porównaniu do standardowych treningów AI, które odbywają się na 100–300 parametrach. Pokazuje to, że udział AI zwiększy się nie tylko w naszym życiu, ale także w nieruchomościach. Prognozy mówią o tym, że rynek AI urośnie do 1 tln dolarów w czasie kolejnych 5–7 lat. Kładzie to też dużą presję na rynek nieruchomości, który będzie zmuszony pozyskiwać dane i na nich pracować.

O inwestycjach w start-upach proptech opowiedział Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD: „Jedną z ciekawych inwestycji jest 100 mln dolarów dla start-upu ze Stanów Zjednoczonych o nazwie Place”. Wspiera on właścicieli w sprzedaży nieruchomości oraz daje agentom dostęp do narzędzia Place do działań sprzedażowych i marketingowych. Inwestorem jest m.in. Goldman Sachs.

Czy metaverse „zabije” biura?

Kolejnym ważnym tematem poruszonym w odcinku było to, jak spadek popytu na biura wpływa na rozwój proptech. Forbes wskazał obniżenie zainteresowania powierzchniami biurowymi jako jeden z głównych motorów rozwojowych. Odpływ związany z pandemią postawił cały sektor w trudnym położeniu.

Dane pokazują, że sektor nieruchomości cechuje się optymizmem inwestycyjnym, który kończy się nadpodażą. Duże pole do popisu w tej kwestii ma AI oraz dostarczanie danych na rynek. Pozwala to na stworzenie lepszego obrazu tego, w jakim punkcie znajduje się obecnie branża.

Eksperci zastanowili się również nad tym, jak metaverse wpłynie na rynek nieruchomości. Potencjalnie może zmienić się w przyszłości forma korzystania z budynków biurowych, które staną się np. serwerowniami zamiast miejscami fizycznego spotykania się pracowników. Zdania na realny wpływ metaverse są podzielone, chociaż z pewnością zauważyć można to, jak mocno sektor nieruchomości zmienił się pod wpływem home office.

„Rynek musi zacząć budować mądrze” – te słowa Tomasza Ogrodzkiego, CEO REDD są dobrym podsumowaniem odcinka. Metaverse mocno wpłynie na życie codzienne, a w rezultacie także na rynek nieruchomości.

Obróć urządzenie pionowo