Redd Loader
Wszystkie wpisy

Michał Kwinta z Mindspace: powrót więzi największym wyzwaniem

19.01.2023 Aktualności

„Tylko w przestrzeniach takich, jak nasze ktoś prowadzący jednoosobową działalność może stać w kolejce po kawę z pracownikami dużych korporacji. Tak powstaje prawdziwa community” – mówi w REDD Talks Michał Kwinta, City Lead Poland w Mindspace. Jak widzi przyszłość wynajmu przestrzeni elastycznej w Polsce?   

Powrót więzi największym wyzwaniem 

Mindspace, czyli butikowy coworking działa zaledwie od kilku lat, ale tempo ich rozwoju na rynku nieruchomości komercyjnych jest zauważalne. To nie tylko elastyczność powierzchni i czasu na jaki chcemy ją wynająć, ale również pełny zakres usług dla użytkowników – od jogi, poprzez szkolenia, na Mindspace Hour kończąc (spotkania integrujące różnych użytkowników). Warszawa była 8. ich lokalizacją na świecie, obecnie jest ich 40, a będzie jeszcze więcej. Miami, Tel Aviv, Hamburg, Londyn, Utrecht, Waszyngton – na Zachodzie dawno już doceniono wspólną pracę różnych podmiotów „pod jednym dachem”. Czas na Polskę właśnie nadszedł, a koniec pandemii dał do tego doskonały grunt. 

Zaszło straszne rozluźnienie więzi. Nasi klienci mówią, że największym wyzwaniem jest to, żeby zespoły wracające do biur znów poczuły się jednością. A z naszych badań wynika, że 50% użytkowników flexów pracujących w różnych firmach w jednej przestrzeni nawiązuje wspólne działania, a nawet przyjaźnie – mówi Michał Kwinta, City Lead Poland w Mindspace. 

Obecnie sami landlordzi zwracają się do Mindspace z zapytaniem czy nie planuje wejścia do ich nieruchomości, bo wcześniej pytają ich o to sami najemcy. Ci ostatni wiedzą po prostu, że taki model sprzyja dobrej, kreatywnej atmosferze. 

Księgowa biurko w biurko z fintechem 

Jacy klienci używają przestrzeni zarządzanych przez Mindspace? W skrócie – bardzo różni, od prawników do biur księgowości, ale króluje wciąż branża fintech. Na brak klientów narzekać nie mogą. 

Niemal cały rok 95% powierzchni jest wynajmowana i spodziewamy się, że taka sytuacja się utrzyma, a nawet poprawi. Żyjemy w czasach, w których nawet samochód możemy wynająć na kwadrans, z biurem nie musi być inaczej. A nasze ceny zapewniają klientom najwyższy poziom usług. Dlatego w naszej nomenklaturze stawiamy nacisk na słowo „butikowa”, bo właśnie wysoka jakość usług ma nas odróżniać od konkurencji. Będziemy coraz bardziej konkurować z najmem tradycyjnym – zapowiada Kwinta. 

Michał Kwinta widzi również możliwość wejścia na polski rynek managment agreement, czyli bezpośrednie zaangażowanie developerów w projekty flexowe. To jednak, jego zdaniem, kwestia przynajmniej kolejnych pięciu lat. 

Obróć urządzenie pionowo