Redd Loader
Wszystkie wpisy

Własne B. debiutuje w Katowicach

23.09.2020 Aktualności

Własne B., działająca w Warszawie i w Łodzi marka elastycznych powierzchni biurowych, wprowadziła się do biurowca Silesia Star w Katowicach. Mimo pandemii, harmonogram nowych otwarć tego brandu rośnie. Trwają m.in. rozmowy na temat budynku Develii we Wrocławiu, kolejnego piętra w łódzkim wieżowcu przy Piotrkowskiej oraz o Faktorii w Konstancinie.

Własne B. zajęło ok. 900 mkw. na czwartym piętrze budynku Silesia Star, który należy do Globalworth. Biurowiec zlokalizowany jest przy ul. Uniwersyteckiej 20 w centrum Katowic, niedaleko Spodka i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskie Radia. Podmiotem wynajmującym jest firma Develia, deweloper mieszkaniowy i komercyjny, dla którego Własne B. świadczy usługę przygotowania i komercjalizacji powierzchni z elastycznymi warunkami najmu. Nowa przestrzeń podzielona została na 27 gabinetów o wielkości od 10 do 30 mkw., z możliwością łączenia w większe moduły. Aktualnie wnętrza czekają na delikatny lifting. W wyposażaniu biur pomagać będzie IKEA dla Firm, partner Własnego B.

Elastyczność nabiera znaczenia 

Obecnie komercjalizacja powierzchni wynosi ok. 20 proc. Najemcy mają do dyspozycji prywatne gabinety z dostępem do części współdzielonych, takich jak: wyposażona kuchnia, sprzątane i dezynfekowane toalety oraz sale do spotkań dla 4, 6 i 12 osób. Każde z biur posiada dostęp do szybkiego Internetu, indywidualną klimatyzację oraz otwierane okna. Umowy można podpisywać na okres minimalnie czterech miesięcy. Biura mają wysoki współczynnik 5 mkw. na osobę w pomieszczeniu oraz 10 mkw. na osobę powierzchni brutto, dzięki czemu zachowane są przepisy dotyczące odpowiedniego dystansu w miejscu pracy.

– Nawiązanie współpracy z tak poważnym graczem na rynku biurowym jak Develia, to kolejny dowód na to, że w dzisiejszych czasach elastyczność nabiera szczególnego znaczenia. Planujemy już kolejną wspólną realizację w biurowcu dewelopera we Wrocławiu – zapowiada Michał Nisengolc, prezes Własne B.

Życie wraca do biur 

Marka Własne B. działa już w biurowcach: w Warszawie przy ul Marynarskiej 21 i w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 148/150. Jak pandemia zmieniła najemców tych lokalizacji?

– Na początku w Warszawie zmniejszyło się obłożenie o ok. 20 proc. Choć właściciel biurowca był bardzo elastyczny w rozliczeniach za okres lockdownu, to jednak część firm korzystała z opcji home office, a po wygaśnięciu umowy nie przedłużyła jej. Teraz jednak zainteresowanie biurami wraca. Na nowo je komercjalizujemy. Ludzie dostrzegli różnicę w efektywności pracy z domu i z biura. Wybierają tę drugą opcję. Poza tym nowe firmy cały czas powstają, nie wszystkie biznesy ucierpiały – tłumaczy Michał Nisengolc.

Dodaje, na rynku pojawia się coraz więcej zapytań na temat możliwości wynajęcia na przykład 300 stanowisk na warunkach elastycznych.

– To już są poszukiwania dużych podmiotów, więc widać, że pandemia uelastyczniła rynek wynajmu biurowego. Jednak na konkretne transakcje musimy trochę poczekać, bo muszą się zakończyć trwające jeszcze umowy długoterminowe. Na razie firmy sondują rynek. Widać jednak, że ich potrzeby się uszczupliły, ponieważ na rynku pojawia się też coraz więcej ofert podnajmu – uważa Michał Nisengolc.

Co pandemia podkręciła?

Z kolei w Łodzi, w budynku należącym do Octavy Property Trust obłożenie Własnego B. cały czas utrzymuje się na poziomie 80 proc.

– Co ciekawe, nawet podczas lockdownu nie zrezygnował żaden najemca. Nikt też nie domagał się renegocjacji stawki czynszowej. Sytuacja jest tak dobra, że rozmawiamy z właścicielem budynku o zagospodarowaniu kolejnego piętra – przyznaje Michał Nisengolc.

Na tym nie kończy się misja Własnego B. na rynku. Twórcy marki dzielą się także swoim doświadczeniem z deweloperami i właścicielami budynków, którzy chcą wdrażać elastyczność w swoich obiektach.

– Ostatnio dla funduszu TFG Asset Management w kompleksie budynków West Forum we Wrocławiu zaprojektowaliśmy 800-metrową powierzchnię. Razem z naszym partnerem – IKEA dla Firm stworzyliśmy tylko model, nie będziemy go komercjalizować. Zależy nam oczywiście na rozwoju marki Własne B., ale mamy też w swojej ofercie taką usługę, ponieważ widzimy jak rośnie popularność rozwiązań elastycznych na rynku biurowym. Pandemia ją dodatkowo podkręciła – tłumaczy Michał Nisengolc.

Obróć urządzenie pionowo