Redd Loader
Platforma REDD wchodzi na rynek magazynowy.
Wszystkie wpisy

Hi Piotrkowska. Najwyższa wieża w Łodzi

22.06.2020

Projekt Hi Piotrowska to wielofunkcyjny kompleks biurowo-usługowy w samym sercu Łodzi. Jest połączeniem dwóch budynków biurowych wraz z powierzchnią usługową oraz hotelu Hampton by Hilton. Unikalność projektu wynika m.in. z faktu, że pierwszy 20-piętrowy budynek będzie najwyższą wieżą w mieście. Drugi biurowiec ma pięć pięter. Łącznie do użytku trafi 21 tys. mkw. powierzchni biurowej klasy A+. Wyjątkowość tego adresu podkreśla również bezpośrednie sąsiedztwo ulicy Piotrkowskiej, która jest najdłuższą promenadą handlową w Europie.

– Hi Piotrkowska jest jedną z wizytówek miasta. Ten wielofunkcyjny obiekt składa się z przestrzeni biurowych, hotelu Hampton by Hilton oraz powierzchni usługowych. Budynek oferuje najemcom szereg udogodnień, takich jak: atrakcyjna i elastyczna powierzchnia coworkingowa, klub fitness, drogeria, apteka, bank, restauracje i kawiarnie. Lokalizacja w samym sercu Łodzi, doskonale skomunikowana, to coś czego najchętniej szukają nasi najemcy – mówi Anna Trębicka, dyrektor w dziale regionalnych rynków biurowych CBRE

Idealna kompozycja zespołu 

Kluczową kwestią całego projektu była harmonijna kompozycja zespołu utworzonego przez trzy budynki.

– Chcieliśmy, aby wieża biurowa, hotel i kamienica, stanowiące od południa zamknięcie najważniejszego ciągu kwartałów Łodzi, tworzyły całość. Kompleks miał także korespondować z architekturą najważniejszej dla miasta stacji przesiadkowej komunikacji miejskiej w Alei Mickiewicza. Ważną kwestią było znalezienie nowej definicji pasażu ZHP i relacji z budynkiem urzędu Łódź Śródmieście oraz willi Jarischa z bardzo ładnym fragmentem zieleni od strony Alei Kościuszki – opisuje Igor Galas, partner pracowni PRC Architekci, która zaprojektowała budynek.

W tym celu m.in. bryła wieży została kompozycyjnie rozbita, a jej fasady wysmuklono.

– Zależało nam również na zdyscyplinowaniu i konsekwencji architektury zarówno wysokościowca, jak i całego zespołu. Uznaliśmy, że kamienica powinna również wskazywać na to, że jest fragmentem zespołu. W końcu jej brama jest jednocześnie przejściem do pasażu ZHP i wejściem od Piotrkowskiej do budynków kompleksu – tłumaczy architekt.

Ze względu na zabytkowe kamienice stojące w pierzei ul. Piotrkowskiej projekt założenia konsultował miejski konserwator zabytków.

– Jednym z postawionych warunków był brak widoczności wieży z wnętrza ulicy Piotrkowskiej, aby nie ingerowała ona w rysunek „sufitu urbanistycznego” głównego łódzkiego wnętrza urbanistycznego. Tę zasadę przyjęto również dla hotelu. Jego fasada od strony Piotrkowskiej jest wycofana, więc budynek przynależy do Alei Mickiewicza i mieści się w skali tej arterii – wyjaśnia Igor Galas. 

Plac nobilituje przejście dla pieszych 

Wycofanie hotelu wytwarza niewielki plac, który stanie się nowym miejskim wnętrzem urbanistycznym. Na jego dwie ściany wychodzą partery usługowe hotelu i kamienicy. Oprócz przestrzeni dla ogródków, plac będzie nobilitował ważne przejście dla ruchu pieszego z ulicy Piotrkowskiej do stacji przesiadkowej tramwaju. W drugim kierunku skwer prowadzi do przejścia w kierunku urzędu Łódź Śródmieście.

Inwestor – Master Management Group zapowiada przywrócenie do życia części obszaru pomiędzy ulicą Piotrkowską i Aleją Kościuszki. Od czasu kiedy willa Floriana Jarischa przestała pełnić funkcję Urzędu Stanu Cywilnego jego strona z podjazdem i ładną, wysoką zielenią na przedpolu ulegała stałej degradacji.

– Nowy pasaż ZHP odwróci ten proces. Stał się bowiem osią wejściowo – podjazdową do wieży biurowej, hotelu oraz urzędu Łódź Śródmieście. W dodatku zakończoną bramą przejściową na ul. Piotrkowską. Pasaż zostanie ożywiony ruchem użytkowników i gości zespołu. To istotny walor tego projektu – nie ma bowiem w nim „tylnej strony” degradującej funkcjonalnie i przestrzennie, a to łatwo można sobie wyobrazić w sytuacji gdybyśmy wejścia i podjazdy zlokalizowali po przeciwnej stronie – wyjaśnia Igor Galas. 

Biura z klasą A+ 

Hi Piotrkowska to przede wszystkim biurowiec klasy A+. Obiekt uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Very Good, ale spełnia także wszystkie kryteria służące przyznaniu noty Excellent. W budynku nie brakuje rozwiązań, które poprawiają komfort pracy i pozwolą najemcom obniżyć koszty operacyjne.

– Do najważniejszych zaliczyłbym racjonalny i elastyczny plan piętra, świetne doświetlenie światłem dziennym, wydajny system windowy i instalacja wentylacyjno – klimatyzacyjna z odzyskiem ciepła oraz zaawansowany system dystrybucji okablowania wraz z podłogą techniczną – wylicza Igor Galas.

Bezapelacyjnym atutem, który działa na wyobraźnię najemców jest widok z okna, czyli metropolitalny pejzaż z każdego miejsca pracy w budynku.

– Lokalizacja na przecięciu dwóch głównych osi miasta to podstawowa zaleta dla pracujących łodzian i gości. Całość dopełnia efekt synergii sąsiedztwa z hotelem i usługami w parterach – ocenia architekt.

Jednocześnie naprzeciwko inwestycji, przez centrum przesiadkowe zwane Stajnią Jednorożców, codziennie przewija się ok. 50 tys. osób. W zasięgu do 30 minut od inwestycji znajduje się węzeł Łódź-Północ łączący autostrady A1 z A2 oraz drogi ekspresowe S8 i S14, tworzące południową obwodnicę miasta. To istotne, bo ponadmilionowa aglomeracja w tak korzystnym układzie komunikacyjnym działa na wyobraźnię inwestorów, którzy rozważają Łódź pod kątem relokacji dla swojego biznesu lub otwarcia kolejnego oddziału.

Newsletter

Ponad 14 mld danych do Twojej dyspozycji.

Dołącz do Newslettera

Adres e-mail

Gotowe!

Raport został wysłany na podany adres e-mail.

Obróć urządzenie pionowo