Redd Loader
Wszystkie wpisy

Niepokojąca tendencja. Małe i średnie firmy opuszczają biura. 120 tys. mkw. wolnej powierzchni więcej

27.04.2020

Zasoby dostępnej powierzchni biurowej w całej Polsce systematycznie rosną już od połowy marca. Największy wzrost obserwujemy jednak od początku kwietnia. Na koniec zeszłego tygodnia wskaźnik wolnych biur w przeliczeniu na powierzchnię wyniósł ponad 2,36 mln mkw. To oznacza wzrost od 1 kwietnia aż o 120 tys. mkw. To rekordowy wzrost w ostatnich miesiącach.

Warszawska cisza przed burzą?

Na tym tle wyróżnia się rynek warszawski, gdzie od początku marca nie obserwujemy tak dużych tendencji wzrostowych. Stołeczne wskaźniki wolnych powierzchni od dwóch miesięcy nie przekraczają granic 1.01 – 1.04 mln mkw. Ruchy na poziomie 30 tys. mkw. to zaledwie 0,5 proc. łącznych zasobów powierzchni biurowej w mieście.

Dane REDD pokazują jednak niepokojącą tendencję na warszawskim rynku. Jak wskazują eksperci REDD, analizując charakterystykę modułów biurowych, które pojawiają się na rynku, widać czytelne trendy w Warszawie. Rośnie liczba dostępnych małych biur.

Małe firmy i biura kontra pandemia

Od początku kwietnia zanotowano spadek średniej powierzchni wolnych modułów biurowych do poziomu 506.1 mkw. Jest to redukcja średniego wolnego biura o 5 proc. w porównaniu z początkiem kwietnia. W tym samym czasie w Warszawie z dnia na dzień przybywa modułów biurowych do wynajęcia.

– Utrzymanie tendencji spadku średniej powierzchni wolnego biura i wzrostu liczby dostępnych modułów w dłuższej perspektywie może wskazywać na zwalnianie powierzchni przez małe i średnie firmy, które są mniej odporne na kryzys niż najemcy dużych powierzchni biurowych –  podkreśla Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD.  

Tygodniowe dane REDD

  • W zeszłym tygodniu wynajęto 17 modułów biurowych
  • Na rynek wprowadzono 91 nowych biur do wynajęcia
  • Właściciele dodali aktualne informacje o dostępności 826 modułów

Puls rynku

Obróć urządzenie pionowo