Redd Loader
Platforma REDD wchodzi na rynek magazynowy.
Wszystkie wpisy

Nowy i zielony biurowiec w Centrum Biznesowym Synergia

04.06.2020

Kiedy dwa lata temu inwestor podjął decyzję o rozbudowie kompleksu biurowego, już na etapie koncepcyjnym priorytetem była budowa najbardziej zielonego budynku w Łodzi.

– Zieleń poradzi sobie bez człowieka, człowiek bez zieleni nie. Z naszego punktu widzenia zieleń to luksus XXI wieku, dlatego daliśmy jej maksymalną ilość miejsca – mówi dla PropertyNews.pl Kamil Marzec z Synergia Hub i wyjaśnia filozofię, zgodnie z którą działa firma. – Ekosystemem, klimatem i najbliższym otoczeniem zajmujemy się na poważnie i staramy się przekonać do tego maksymalną liczbę osób. Tworzymy w naszych biurowcach społeczność odpowiedzialną społecznie.  Metoda małych kroków już się nie sprawdza. Jeśli nie postawimy na pierwszym miejscu surowców i zasobów naturalnych, to w ciągu najbliższych 10 lat utniemy gałąź, na której wszyscy siedzimy, a to nas bardzo zaboli. Wybuch pandemii wystawił ludzi na dodatkową próbę, zachwiał poczuciem bezpieczeństwa. Musimy zrozumieć, że w budownictwie i architekturze nie jest konieczny efekt „wow”, a powrót do pryncypiów: funkcja i wpływ obiektu na otoczenie.

Powierzchnia nowej inwestycji przy ul. Wólczańskiej 143 liczy ok. 4,4 tys. mkw. Inwestor wspólnie z architektem, Markiem Solnicą, stworzyli projekt budynku w kształcie litery „C”, który – jak określa Kamil Marzec – miał pewne „smaczki” ekologiczne i jest symbolem całościowego ujęcia inwestycji. – Wystąpiliśmy o warunki zabudowy, projekt został oprotestowany, ponieważ bryła budynku zasłaniała promienie słoneczne w jednym mieszkaniu, paradoksalnie musimy protestującemu podziękować. Była to najważniejsza „iskra” w całym przedsięwzięciu – wspomina Kamil Marzec. – Architekt zaproponował odwrócenie budynku o 180 stopni, w kierunku północnym. Dzięki temu uzyskaliśmy nowe rozwiązanie: uniknęliśmy zacienienia okolicznych mieszkańców, a takie posadowienie budynku pozwala nam redukować zapotrzebowanie energetyczne dla klimatyzacji o 30 proc. – mówi.

Najemcy jednak lubią naturalne oświetlenie. – Kształt budynku sprawia, że ekspozycja światła pada na ścianę północną, natomiast wschód, zachód i naświetlenie pośrednie z dziedzińca tworzą warunki, w których nie ma potrzeby ciągłego zaciągania żaluzji czy rolet – wyjaśnia inwestor. – Dodatkowo, unikamy przegrzania budynku przez energię słoneczną.

Problem wywołany przez układ budynku zainicjował prawdziwą lawinę pomysłów. – Zależało nam na tym, by 30-procentowa oszczędność energii była gwarantowana, dlatego, m.in. zastosowaliśmy rolety zewnętrzne na elewacji wschodniej i zachodniej. Najemcy doceniają również komfort, jaki dają uchylne okna – mówi Kamil Marzec.

Przy dynamicznie postępujących zmianach klimatycznych, ogromne znaczenie zyskuje dostęp do wody. – Przy nowym budynku zainstalowaliśmy 12 zbiorników o pojemności metra sześciennego każdy, do których zbierana jest woda opadowa z dachu, a następnie zostaje ona odprowadzana do budynku. Dzięki prostemu rozwiązaniu uzyskaliśmy gigantyczną efektywność – pozyskujemy 1000 l wody z każdego zbiornika. Wykorzystujemy ją, m.in. na utrzymanie zielonej ściany w recepcji, nawodnienie wewnętrznego ogrodu, który zajmuje 13 proc. powierzchni biurowca i dużych przestrzeni zielonych na terenie kompleksu – mówi Kamil Marzec.

Na dachu budynku inwestor zainstalował fotowoltaikę, która umożliwia produkcję 300 tys. kWh rocznie. Budynek ma też pszczeli taras pełen miododajnej roślinności. – Na starcie zaadoptowaliśmy cztery pszczele rodziny – mówi Kamil Marzec. – Dziś zajmujemy się trzydziestopniową pasieką. Pasieki w naszych budynkach znacznie podniosły zainteresowanie i zaangażowanie naszych najemców w działania na rzecz natury.

A jak przebiega komercjalizacja nowego obiektu? – Biurowiec cieszy się sporym zainteresowaniem, definiują nas działania i w związku z tym nie staramy się o certyfikaty najemcy doceniają autentyczność. Budujemy dla ludzi, nie dla funduszy – robimy wszystko, by inwestując zbilansować ekologicznie nasze działania. Wspólnie z partnerami posadziliśmy dotychczas 200 drzew i setki krzewów na terenie całego miasta – mówi Kamil Marzec i zaznacza, że dojrzałe firmy kładą coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój i świadomość proekologiczną. – Prowadzimy wiele rozmów z potencjalnymi najemcami, którzy prezentują podobny punkt widzenia, zwłaszcza jeśli chodzi o ochronę środowiska, eksploatację, bezpieczeństwo i zdrowie. W dojrzałym inwestowaniu eksploatacja obniża poziom konsumpcji zasobów naturalnych. Nowy budynek jest odzwierciedleniem naszej filozofii. Środkiem, a nie celem. I widzimy odzew – to cieszy.

Newsletter

Ponad 14 mld danych do Twojej dyspozycji.

Dołącz do Newslettera

Adres e-mail

Gotowe!

Raport został wysłany na podany adres e-mail.

Obróć urządzenie pionowo