Redd Loader
Wszystkie wpisy

#Realtime: Biurowy Wrocław na podium. Mocna lokalizacja

12.05.2020

Eksperci z firmy REDD pod lupę wzięli administracyjny podział Wrocławia oraz liczby z budynków oddanych oraz tych w budowie, aby w pełni oddać rzeczywisty poziom inwestycji. Dane do raportu „OFFICE MARKET REAL TIME – Wrocław” zostały wygenerowane 12.05.2020 o godz. 9:01. 

  • We Wrocławiu dostępne są głównie nowoczesne biurowce klasy A – to aż 987 tys. mkw., prawie 200 tys. mkw. zajmują biurowce klasy B.
  • Współczynnik powierzchni niewynajętej we Wrocławiu wynosi 14,04 proc. 
  • Już dziś najemcy mają do dyspozycji 165 tys. mkw. wolnej przestrzeni w gotowych budynkach.
  • Kolejne 105 tys. powstaje w najlepszych lokalizacjach w mieście. 

Przybywa nowych biur

Najwięcej nowej powierzchni powstaje obecnie na Starym Mieście, ponad 42 tys. mkw. W dzielnicy Krzyki buduje się z kolei 37 tys. mkw. powierzchni biurowej. W budowie jest między innymi MidPoint71 przy ul. Powstańców Śląskich. To kolejna inwestycja w tzw. Centrum Południowym, która ma stać się nowym centrum biznesowym Wrocławia. 

Za dwa lata powinien być gotowy także 65-metrowy biurowiec Wielka 27, który powstaje przy skrzyżowaniu ul. Powstańców Śląskich i Wielkiej. To będzie najwyższy biurowiec we Wrocławiu. Sky Tower ma co prawda 212 m wysokości, ale jest to budynek mieszkalno-biurowy.  W dzielnicy Fabryczna, gdzie w sumie powstaje 26 tys. mkw., realizowane są z kolei budynki w West 4 Business Hub.

– Deweloperzy chętnie rozpoczynają w stolicy Dolnego Śląska nowe inwestycje biurowe, a ich uwaga koncentruje się przede wszystkim na centrum miasta. Największy popyt generowany jest nadal głównie ze strony sektora IT. Stawki czynszowe pozostają stabilne, a najwięcej najemcy muszą płacić w najbardziej prestiżowych lokalizacjach – mówi Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD. Średni czynsz dla budynków biurowych we Wrocławiu wynosi prawie 13 EUR. Najdroższy m kw. występuje w Śródmieściu – prawie 14 EUR. 

Co ciekawe, aż 20 proc. budowanej powierzchni jest już zabezpieczona umowami przednajmu.  

Co dalej z rynkiem? 

– Jak pokazują dane REDD, aktualizowane w czasie rzeczywistym, zauważalna jest niepewność związana z pandemią COVID-19. Widać, że część firm wstrzymała większość procesów – także tych związanych z wynajmem nowej powierzchni biurowej. Kilka firm zamówiło u nas także raport dotyczący nowych lokalizacji. Związane jest to z nową analizą zapotrzebowania na biura.  Firmy czekają na rozwój sytuacji i szukają odpowiednich rozwiązań – mówi Piotr Smagała z REDD. 

Jak widać w REDD Index – wskaźniku pokazującym, jak długo powierzchnie dostępne do wynajęcia pozostają puste – biura czekają na najemcę we Wrocławiu średnio przez 213 dni.

Obróć urządzenie pionowo