Redd Loader
Wszystkie wpisy

REDD ALERT: Analiza rynku biurowego. Firmy sprawdzają swoje zapotrzebowanie na biura

06.04.2020

Tydzień zakończył się spadkiem wolnej powierzchni do poziomu 2,25 mln m kw. W porównaniu do zamknięcia poprzedniego 7-dniowego okresu rynek wchłonął ponad 20 tys. m kw. powierzchni biurowej.

W kontekście łącznych zasobów biurowych, które wynoszą ponad 13,8 mln m kw., jest to procentowo niewielki ruch w granicach 0,5 proc.

 – Jest za wcześnie, aby wyciągać konkretne wnioski czy prognozować to, jak wpłynie na rynek obecna sytuacja. Analizując dane, widzimy jednak wpływ tego, z czym mamy do czynienia, na wydłużenie pewnych procesów. Wiele firm zamawia także raporty, które pozwolą na analizy zapotrzebowania na powierzchnię biurową, widać także zainteresowanie informacjami o biurach w Polsce – mówi Piotr Smagała, Managing Director, REDD.

Poniższe zestawienie prezentuje wskaźnik popularności zapytań o powierzchnie biurowe odnotowanych w platformie REDD (na skali 1-100) w zestawieniu z popularnością hasła „koronawirus” w Google. Monitorowanie korelacji zapytań agentów nieruchomości o dostępne biura i nastrojów społecznych może być jednym ze wskaźników sentymentów na rynku nieruchomości.  

Mimo negatywnych nastrojów i okresu kwarantanny, które wpływają na funkcjonowanie rynku, to obserwujemy nieprzerwany wzrost wyszukiwań powierzchni biurowych w Polsce z wykorzystaniem platformy REDD.

– Nasi analitycy na bieżąco monitorują dane napływające do systemu. Uważnie obserwujemy zmiany w ofertach właścicieli nieruchomości, które mogą być kluczowe dla określenia dalszego kierunku dla rynku nieruchomości biurowych – dodaje Piotr Smagała, Managing Director, REDD. Rekordowo wzmożoną aktywnością wykazali się właściciele nieruchomości, którzy zaktualizowali informacje o ponad 1088 biurach.

Tygodniowe dane REDD

  • W zeszłym tygodniu wynajęto 45 modułów biurowych
  • Na rynek wprowadzono 82 nowe biura do wynajęcia
  • Właściciele dodali aktualne informacje o dostępności 1088 modułów

Puls rynku

  • CBRE wynajęło ponad 4,000 m2 w Warsaw UNIT (Ghelamco). Czytaj więcej
  • CPI przejmuje zarządzanie jednym z największych kompleksów biurowych w Warszawie. Czytaj więcej
  • SkyTower. Będą najwyżej położone biura we Wrocławiu. Czytaj więcej
  • Stowarzyszenie PINK przeanalizowało zapisy tarczy antykryzysowej dotyczące rynku nieruchomości. Czytaj więcej

POBIERZ: Raport w nadzwyczajnych czasach. Dane rynkowe za pierwszy kwartał 2020

Początek 2020 roku przejdzie do historii. Pierwszy kwartał zaczął się od nowych rekordów, a zakończył niepewnością na rynku spowodowaną epidemią COVID-19. Cios dla światowej gospodarki może przełożyć się na rynek nieruchomości biurowych. Jako pierwsi w Polsce publikujemy dane z Q1 2020. Z tymi danymi będziemy porównywać wyniki po opanowaniu obecnego kryzysu epidemiologicznego.

Obróć urządzenie pionowo