Redd Loader
Wszystkie wpisy

REDD ANALYTICS | Wolnych biur przybywa. Liczby pokazują obraz rynku

19.05.2020

Podczas gdy dostępna powierzchnia utrzymuje się od początku maja na podobnym poziomie 2.39 mln mkw., to od siedmiu tygodni obserwujemy rosnący bilans zwolnionych modułów biurowych. Od końca marca rynek został zasilony 459 wolnymi modułami biurowymi, które nie zostały zaabsorbowane przez stronę popytową.

– Potwierdzenie takich danych może wskazywać na hipotezę o ponadprzeciętnym zwalnianiu powierzchni przez małe i średnie firmy w efekcie kryzysu wywołanego pandemią SARS-CoV-2. Alarmowaliśmy o tym w związku z gwałtownym, ponad 7-procentowym spadkiem średniej powierzchni wolnego biura w ostatnich tygodniach – mówi Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD.

W Warszawie przybywa małych modułów

Takie trendy potwierdzają również dane z Warszawy. Na stołecznym rynku od końca marca w ofertach właścicieli pojawiło się ponad 160 modułów biurowych do wynajęcia, podczas gdy statystyki metrażowe poruszają się w niewielkich granicach 1 – 1.02 mln mkw.

Dysproporcję w bilansach mogą tłumaczyć duże transakcje zawierane na rynku, które absorbują zwolnienia wielu małych powierzchni.

– Od początku kwietnia średnia powierzchnia wolnego biura w Warszawie zmniejszyła się o ponad 7 proc. i wynosi obecnie 492.3 mkw. – zaznacza Judyta Bartnicka, Big Data Analyst, REDD.

Obróć urządzenie pionowo