Redd Loader
Wszystkie wpisy

Wadowicka 3 stara się o certyfikat FITWEL. Pierwszy taki projekt w Polsce

20.08.2019

Powstające w sąsiedztwie Ronda Matecznego w Krakowie centrum biurowe Wadowicka 3 to najnowsza inwestycja Grupy BUMA. W skład zespołu wchodzą trzy budynki klasy A, za których projekt odpowiada pracownia architektoniczna Medusa Group. Całkowita powierzchnia najmu w trzech obiektach wyniesie 31,2 tys. mkw.
Budynek A, składający się na trio Wadowicka 3, jest pierwszym zarejestrowanym projektem Fitwel w Polsce. Podstawowym celem opracowanego w USA systemu certyfikacji jest poprawa zdrowia i samopoczucia użytkowników budynku. Wyróżnione w ten sposób projekty muszą uzyskać co najmniej 90 punktów w 12 kategoriach:

 • Lokalizacja
 • Dostępność budynku
 • Przestrzenie zewnętrzne
 • Wejścia i parter
 • Schody
 • Środowisko wewnętrzne
 • Przestrzeń najemców
 • Przestrzenie wspólne
 • Dostęp do wody
 • Kantyna
 • Automaty vendingowe
 • Procedury awaryjne

Ocena inwestycji następuje w oparciu o drobiazgowe badania powykonawcze budynku. Wśród korzyści tak złożonego procesu certyfikacji jest przede wszystkim wysoka jakość wykonania budynku i zastosowanych materiałów, co następnie przekłada się na pozytywny wpływ na otoczenie, a przede wszystkich na zwiększoną produktywność pracowników, ich zdrowie i dobre samopoczucie. Wadowicka 3 współpracuje także z ambasadorem projektu Fitwel certyfikującej firmy Sweco, który aktywnie wspiera dewelopera w procesie certyfikacyjnym.

 

– Atutem inwestycji jest bardzo dobra lokalizacja: bliskość Ronda Matecznego, jednego z głównych węzłów komunikacyjnych w mieście oraz niewielka odległość od przystanków komunikacji miejskiej i ścieżek rowerowych – mówi Kamila Konopczyńska, ambasadorka Fitwel z ramienia Sweco.

– Warto zauważyć, że nowe budynki stanęły na terenie już wcześniej zagospodarowanym, a poprzez wdrożenie ekologicznych rozwiązań w zakresie bogatej zieleni, budek dla owadów oraz nawadniania kropelkowego, budynek potwierdza swój zielony wizerunek. Obiekty charakteryzuje również ciekawy kształt elewacji. Geometryczna forma fasady stała się inspiracją do stworzenia spójnej identyfikacji graficznej, wykorzystanej we wnętrzach budynków – dodaje.

Kluczowe elementy, na które zwrócono uwagę w czasie wstępnego oceniania projektu Wadowicka 3, podkreśla także Przemo Łukasik, architekt z Medusa Group, projektant kompleksu. – Z naszej perspektywy ulica Wadowicka jest jedną z bram wjazdowych do Krakowa. Jej otoczenie w pobliżu Ronda Matecznego nosi jednak liczne blizny historycznych nawarstwień. Nowe budynki projektu Wadowicka 3 mają nieco uspokoić tą trudną przestrzeń. Ustawione prostopadle do ulicy powinny wprowadzić rytm wzmacniając odbiór trzech powtarzalnych brył, które jednak nie zdominują tej przestrzeni – twierdzi architekt.

Inwestycja Grupy BUMA, oprócz rejestracji projektu w certyfikacji Fitwel, na etapie projektowym uzyskała także certyfikację ekologiczną BREEAM na poziomie Excellent. Wykorzystanie nowoczesnych technologii podnoszących funkcjonalność budynków znalazły swoje odzwierciedlenie także w takich rozwiązaniach jak nowoczesny system parkingowy, maksymalnie usprawniający ruch na terenie centrum biurowego, a także liczne udogodnienia dla rowerzystów.

Starania inwestora do nieustannego podnoszenia standardów jakościowych projektu doceniają najemcy. Paul Johnson, Wiceprezes ds. Międzynarodowej Transformacji w OEC, wiodącego dostawcy technologii motoryzacyjnej, zauważa, że z uwagi na to, iż rynek pracy w Krakowie jest bardzo konkurencyjny, takie elementy jak strefa relaksu, duża kuchnia, wspólne przestrzenie, itp. będą odgrywać ważną rolę w nowym biurze. – Mamy nadzieję, że dzięki naszej nowoczesnej przestrzeni biurowej […] przyciągamy utalentowanych pracowników, którzy chcą rozwijać swoją karierę razem z nami – komentuje Johnson.

– Jesteśmy dumni, z tego, że nasze budynki są tak wysoko oceniane i chętnie wynajmowane. Na tle rynku nasz produkt jest konkurencyjny oraz spełnia rosnące wymagania najemców i pracowników – pointuje Konrad Dziewoński, prezes zarządu Grupy Buma.

Obróć urządzenie pionowo