Redd Loader
Wszystkie raporty

Dorota Mogielnicka: W ostatnich latach widać mocny zwrot w obszarze logistyki i nakierowanie działań na rozwój zrównoważony

11.06.2024 Raporty

Rok 2023 na polskim rynku magazynowym był okresem dynamicznych zmian, które wyznaczyły nowe kierunki rozwoju i wyzwania dla branży. W Raporcie REDD: Magazyny – Podsumowanie 2023 / Perspektywy 2024 pokazujemy, jak kształtowała się sytuacja na rynku w 2023 roku i prognozujemy jakie zmiany niesie ze sobą rok 2024. O komentarze na temat najważniejszych zmian i nadchodzących trendów poprosiliśmy ekspertów z rynku nieruchomości komercyjnych. Poniżej jeden z nich.

Dorota Mogielnicka, właścicielka Greensite Consulting:

 

W ostatnich latach widać mocny zwrot w obszarze logistyki i nakierowanie działań na rozwój zrównoważony. Przejawia się to zarówno w podnoszeniu standardu wykonania budynków przemysłowo magazynowych, jak również w dbałości o ich przyjazne dla środowiska funkcjonowanie. I choć termin „ESG” odnosi się głównie do funkcjonowania instytucji i spółek, to dbałość o środowisko przekłada się również na realizowane budynki logistyczne.

Potwierdzają to analizy i raporty, m.in. PLGBC wskazujące, że obiekty przemysłowo magazynowe z roku na rok zwiększają swój udział na rynku budynków certyfikowanych (wzrost o 14 proc. w ujęciu rok do roku). Obecnie ponad 55 proc. powierzchni magazynowej zostało poddane certyfikacji wielokryterialnej. Ponadto w 2023 roku pierwszy tego typu obiekt w Polsce został sklasyfikowany na najwyższym poziomie Outstanding w systemie BEEEAM International New Construction. Udało się to m.in. dlatego, że w trakcie przygotowania inwestycji przeprowadzono szczegółową analizę kosztów życia budynku (LCC); w trakcie budowy monitorowany był ślad węglowy związany z transportem, a poziom recyklingu odpadów wyniósł ponad 95 proc.. Ponadto sam obiekt został wyposażony w szereg rozwiązań ograniczających zużycie energii i wody.

Choć może się to wydawać mniej oczywiste, budowa i przygotowanie powierzchni magazynowych daje wiele możliwości ograniczania negatywnych oddziaływań. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa zapewnienie wysokiej efektywności energetycznej budynków oraz dbałość o niskie zużycie mediów podczas budowy oraz później w trakcie funkcjonowania obiektu. Nie bez znaczenia jest też wykorzystanie materiałów odpornych na zmiany klimatyczne lub możliwych do wtórnego wykorzystania oraz zwrócenie uwagi na otoczenie budynku, w tym ograniczenie wpływu na wody podziemne, czy zwiększenie bioróżnorodności i wzbogacanie lokalnych ekosystemów.

Możliwości ograniczenia wpływu budynków magazynowych na środowisko jest wiele i warto szukać rozwiązań, które wpisują się w przyjęte w ramach organizacji cele zrównoważonego rozwoju.

Komentarz oryginalnie pojawił się w Raporcie REDD: Magazyny – Podsumowanie 2023 / Perspektywy 2024. Pełny raport do pobrania poprzez formularz poniżej.

 

Raport

Wyślemy raport na Twój adres e-mail

Pobierz Raport

Imię i nazwisko
Adres e-mail
Numer telefonu

Gotowe!

Raport został wysłany na podany adres e-mail.

Obróć urządzenie pionowo