Redd Loader
Wszystkie raporty

Office Market Snapshot H1 2020

06.08.2020 Raporty

Za nami pierwsze półrocze 2020 roku, które pokazało, że właśnie żyjemy „w ciekawych czasach”. Jak po tych tygodniach niepewności wygląda rynek? W Polsce mamy dziś prawie 4,5 tys. wolnych biur. Jest to wzrost o ponad 20 proc. w porównaniu z końcem marca. Na szczęście dane REDD pokazują, że trend się odwraca, a zasoby wolnej powierzchni zaczynają spadać.

Już budowane biurowce zostaną dokończone, a obawy o to, że nie znajdą najemców, są nieuzasadnione. Część z nowo powstających biurowców ma już komplet najemców. Biorąc pod uwagę obiekty budowane w Warszawie, już ponad 60 proc. powierzchni jest zabezpieczona umowami przednajmu czy listami intencyjnymi. To jest stan obecny.

Czeka nas jednak ewolucja. Pandemia najbardziej wpłynie na nowe inwestycje i w dużej mierze zostaną one odłożone w czasie. Termin ich rozpoczęcia stoi pod wielkim znakiem zapytania.

Biura będą jednak zawsze potrzebne. Dobre powierzchnie się obronią. Niektóre firmy będą, oczywiście, redukować zajmowane przestrzenie. Zwolnienia, praca zdalna, która na pewno się utrzyma w jakimś zakresie, powodują, że część wynajętej powierzchni stoi pusta. I te niepotrzebne już metry firmy próbują podnajmować, żeby nie płacić za powietrze.

Czy to oznacza powrót do czasu sprzed pandemii? Nie ukrywajmy biura i rynek nie będą już takie same, a kierunek zmian można już zauważyć w naszym najnowszym raporcie.

Raport

Wyślemy raport na Twój adres e-mail

Pobierz Raport

Imię i nazwisko
Adres e-mail
Numer telefonu

Gotowe!

Raport został wysłany na podany adres e-mail.

Obróć urządzenie pionowo