Redd Loader
Wszystkie raporty

Paweł Sapek: Jeszcze większego znaczenia nabiorą działania ESG i inwestycje w bardziej nowoczesne i oszczędne parki magazynowe

17.05.2024 Raporty

Rok 2023 na polskim rynku magazynowym był okresem dynamicznych zmian, które wyznaczyły nowe kierunki rozwoju i wyzwania dla branży. W Raporcie REDD: Magazyny – Podsumowanie 2023 / Perspektywy 2024 pokazujemy, jak kształtowała się sytuacja na rynku w 2023 roku i prognozujemy jakie zmiany niesie ze sobą rok 2024. O komentarze na temat najważniejszych zmian i nadchodzących trendów poprosiliśmy ekspertów z rynku nieruchomości komercyjnych. Poniżej jeden z nich.

Paweł Sapek, Senior Vice President i Regional Head na Region Europy Środkowej, Prologis

 

WYZWANIA:

Tendencja wzrostowa czynszów utrzymuje się nieprzerwanie od ponad dwóch lat. Prognozuje się, że w 2024 roku ten trend utrzyma się i mimo iż wykaże niższą niż dwucyfrowa dynamikę, ma szansę zbilansować ewentualny dalszy wzrost stóp kapitalizacji.

Czwarty kwartał 2023 roku zamknęliśmy z solidnymi planami inwestycyjnymi, stabilnym wzrostem liczby nowych budów oraz wskaźnikiem pustostanów znacznie poniżej średniej rynkowej. Biorąc pod uwagę obecne okoliczności, utrzymuje się silny popyt na wysokiej jakości zrównoważoną powierzchnię magazynową, szczególnie na rynkach z ograniczoną dostępnością gruntów i wysoką konkurencją, takich jak Wielka Brytania, Holandia i Niemcy.

Jeśli chodzi o Polskę, w tym roku nadal będziemy koncentrować się na rozwoju pięciu kluczowych lokalizacji, czyli Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, oraz na terenie Polski centralnej i Górnego Śląska. Nasze działania w tych regionach skupią się na wykorzystaniu posiadanych terenów, co umożliwi nam budowę ponad 0,5 miliona metrów kwadratowych nowej powierzchni. Równocześnie bardzo wnikliwie analizujemy rynek inwestycyjny, szukając możliwości zakupu istniejących magazynów oraz większych portfeli nieruchomościowych. Naszym priorytetem w 2024 r. będzie utrzymanie tendencji wzrostowej czynszów oraz wysokiego poziomu retencji istniejących klientów. W tym celu skupimy się na dostarczeniu naszym klientom wartości dodanej ze współpracy. Położymy nacisk na działania z zakresu asset managementu i utrzymanie bliskiego kontaktu z klientami. Planujemy również dalszy rozwój Prologis Essentials, który oferuje kompleksowe rozwiązania magazynowe dla zrównoważonej logistyki w atrakcyjnym modelu finansowania.

TRENDY:

Biorąc pod uwagę, że właściwie od początku 2022 roku stopa pustostanów znajdowała się w trendzie wzrostowym, w trzecim kwartale 2023 roku osiągając niezwykle wysoki poziom bliski 8 proc., możemy spodziewać się, że nawet pozytywne zmiany w tym zakresie nie będą na tyle znaczące, abyśmy je od razu odczuli. Wobec tego deweloperzy staną przed nowym wyzwaniem – jak zatrzymać obecnych klientów i przyciągnąć nowych, aby zapełnić rosnącą liczbę nieużywanych magazynów. Dlatego jeszcze większego znaczenia nabiorą działania ESG i inwestycje w bardziej nowoczesne i oszczędne parki magazynowe. W Prologis konsekwentnie zwiększamy wydajność energetyczną naszych magazynów. Już teraz średnio aż 80 proc. zużywanej energii elektrycznej przez naszych klientów pochodzi z odnawialnych źródeł energii. W poprzednim roku poczyniliśmy również spore postępy w produkcji energii słonecznej – dachowe panele fotowoltaiczne Prologis generują 500 MW energii, a to oznacza, że jesteśmy już w połowie drogi do naszego własnego celu 1 GW do 2025 roku. Natomiast, w 2024 r. zamierzamy utrzymać dotychczasowe działania w zakresie ESG. Dalej będziemy inwestować w nasze magazyny pod kątem dobrostanu pracowników korzystających z naszych powierzchni, wydajności energetycznej oraz optymalizacji działalności operacyjnej naszych klientów. Najlepszym przykładem odzwierciedlającym nasze podejście do ESG jest coroczny raport ESG wydawany nieprzerwanie od 2013 roku, w którym prezentujemy dokonania i osiągnięcia Prologis w tym zakresie.

W kwestii ochrony środowiska kluczowe w Prologis jest łagodzenie zmian klimatycznych zarówno wynikających z naszej działalności, jak i naszych klientów. Nasi klienci chcą zmniejszyć swój negatywny wpływ na klimat, a my im w tym pomagamy – poczynając od dążenia do neutralności węglowej w nowo budowanych lub modernizowanych obiektach, poprzez maksymalizowanie efektywności w zarządzaniu obiektami, kończąc na stosowaniu zasad projektowania cyrkularnego. Zapewniamy kompleksowy pakiet rozwiązań z zakresu zrównoważonego rozwoju, energii odnawialnej i mobilności. Bo ESG to dla nas nie tylko ekologiczne budownictwo, ale również zachowanie harmonii obiektu z otoczeniem.

Nie akceptujemy sytuacji, w której budynek jest trudno dostępny, brakuje infrastruktury komunikacyjnej czy też pracownicy mają problem z dotarciem na miejsce pracy. Naszym celem jest, aby wszystkie te elementy współgrały ze sobą, mając pozytywny wpływ nie tylko na środowisko naturalne, ale również na środowisko pracy i społeczność lokalną. Dotyczy to zarówno nowych, jak i przejmowanych magazynów. Stale poszukujemy możliwości wprowadzenia modernizacji w nabywanych nieruchomościach tak, aby były one zgodne z naszymi celami w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Komentarz oryginalnie pojawił się w Raporcie REDD: Magazyny – Podsumowanie 2023 / Perspektywy 2024. Pełny raport do pobrania poprzez formularz poniżej.

 

Raport

Wyślemy raport na Twój adres e-mail

Pobierz Raport

Imię i nazwisko
Adres e-mail
Numer telefonu

Gotowe!

Raport został wysłany na podany adres e-mail.

Obróć urządzenie pionowo