Redd Loader
Wszystkie raporty

Piotr Flugel: Trendem przyspieszającym rozwój sektora przemysłowo-logistycznego w Polsce będzie nearshoring

24.04.2024 Raporty

Rok 2023 na polskim rynku magazynowym był okresem dynamicznych zmian, które wyznaczyły nowe kierunki rozwoju i wyzwania dla branży. W Raporcie REDD: Magazyny – Podsumowanie 2023 / Perspektywy 2024 pokazujemy, jak kształtowała się sytuacja na rynku w 2023 roku i prognozujemy jakie zmiany niesie ze sobą rok 2024. O komentarze na temat najważniejszych zmian i nadchodzących trendów poprosiliśmy ekspertów z rynku nieruchomości komercyjnych. Poniżej jeden z nich.

Piotr Flugel, Managing Director Poland, CTP:

W minionym roku obserwowaliśmy lekkie spowolnienie na rynku magazynowym. Seria wyzwań makroekonomicznych i geopolitycznych wpłynęła na procesy decyzyjne zarówno po stronie deweloperów, jak i najemców. W 2024 spodziewamy się poprawy sytuacji, a w dalszej perspektywie jej stabilizacji. Odbicie powinno być widoczne we wszystkich wskaźnikach rynkowych.

Głównym trendem przyspieszającym rozwój sektora przemysłowo-logistycznego w Polsce będzie, zapoczątkowany w ubiegłych latach, nearshoring. Utrudnieniem dla tego trendu jest zdecydowanie fakt, że takie inwestycje wymagają więcej czasu na przygotowanie i realizację. Stąd wciąż relatywnie niska dynamika realizacji tego, o czym wszyscy mówią. Przenoszenie produkcji bliżej rynków zbytu i regionalizacja łańcuchów dostaw stanowią dziś realną oszczędność kosztów prowadzenia operacji biznesowych. Przede wszystkim jednak są faktorem redukującym ryzyko związane z zastojami na szlakach transportowych i groźbą utraty kontrahentów. Nikt nie chce kolejnych kryzysów związanych na przykład ze wstrzymaniem ruchu w Kanale Sueskim.

Z relokacją biznesu wiąże się jeszcze jeden kluczowy aspekt – ESG. Firmy muszą zmierzyć się ze stojącymi przed nimi wyzwaniami w tym zakresie, a optymalizacja procesów dostaw jest jedną z kluczowych rzeczy. Polska oferuje nie tylko atrakcyjne (na tle sąsiadów) stawki najmu powierzchni magazynowych, ale także rozbudowaną i pewną sieć połączeń z innymi europejskimi krajami, w tym coraz lepszą infrastrukturę morską. Dlatego prognozujemy wzrost liczby transakcji najmu i aktywności inwestycyjnej w regionie. Potwierdzeniem tego jest dalsza ekspansja CTP w kraju. Zamierzamy dostarczać wysokiej jakości, zrównoważone kompleksy przemysłowo-logistyczne, coraz mocniej koncentrując się na elastycznych rozwiązaniach oraz budowaniu społeczności wokół naszych inwestycji.

Komentarz oryginalnie pojawił się w Raporcie REDD: Magazyny – Podsumowanie 2023 / Perspektywy 2024. Pełny raport do pobrania poprzez formularz poniżej.

 

Raport

Wyślemy raport na Twój adres e-mail

Pobierz Raport

Imię i nazwisko
Adres e-mail
Numer telefonu

Gotowe!

Raport został wysłany na podany adres e-mail.

Obróć urządzenie pionowo