Redd Loader
Wszystkie raporty

Spadek współczynnika pustostanów na większości rynków biurowych. Grudzień 2022

21.12.2022 Raporty

Na początku grudnia odnotowano spadek współczynnika pustostanów na większości rynków z największym spadkiem w Poznaniu (1,36 pp.), Krakowie (0,41 pp.) oraz Katowicach (0,4 pp.). W sumie na najemców w całym kraju czeka ponad 2,8 mln mkw. powierzchni biurowej. Raport REDD pokazuje także, że na początku grudnia zwiększyła się liczba powierzchni biurowych, które są aktualnie w budowie. 

Według analityków REDD zasoby powierzchni biurowej w całej Polsce wynosiły na początku grudnia 14,7 mln mkw. Na najemców w całej Polsce czeka w sumie ponad 2,8 mln mkw. powierzchni biurowej. W budynkach oddanych to 2,3 mln mkw., a w budynkach w budowie prawie 500 tys. mkw. wolnej powierzchni. 

Coraz więcej w budowie 

– Na początku grudnia obserwowaliśmy wzrost powierzchni podaży będącej obecnie w budowie o 40 tys. mkw., co daje poziom 655 tys mkw. – mówi Krzysztof Fuks, Head Of Research w REDD. 

W ocenie eksperta, liczba realizowanej powierzchni może w najbliższych miesiącach jeszcze znacząco wzrosnąć za sprawą licznych planowanych projektów.

– W listopadzie odnotowaliśmy spadek współczynnika pustostanów na większości rynków, z największym spadkiem w Poznaniu (1,36 pp.), Krakowie (0,41 pp.) oraz Katowicach (0,4 pp.). Zauważono jedynie wzrost współczynnika na rynku trójmiejskim o 1 pp. oraz nieznaczny wzrost na rynku warszawskim (0,03 pp.) – wyjaśnia Krzysztof Foks z REDD.

Z danych REDD wynika, że w Warszawie tzw. współczynnik pustostanów to 10,7 proc., we Wrocławiu 16,6 proc. w Trójmieście 12,7 proc. w Katowicach 13,5 proc. w Poznaniu 10,5 proc., w Łodzi 14,7 proc., a w Krakowie 11,6 proc.

Natomiast wskaźnik REDD Index wzrósł o 18 dni w porównaniu do średniej z października, osiągając poziom 397 dni dla całego kraju. 

Raport został opracowany przez Dział Analiz na podstawie zaktualizowanych danych w 95% budynków w Polsce. 

REDD Group to jeden z 25 najlepszych start-upów PropTech w Europie Centralnej, który może pochwalić się zbudowaniem największej bazy danych o rynku biurowym w Polsce. Obecnie REDD monitoruje ponad 2 100 nieruchomości w całej Polsce, co przekłada się na 16 mld danych, a z bazy REDD korzystają najwięksi na rynku: Avison Young, CBRE, Deka Immobilien, Globalworth, GTC, EY, Hines, Savills.

Raport

Wyślemy raport na Twój adres e-mail

Pobierz Raport

Imię i nazwisko
Adres e-mail
Numer telefonu

Gotowe!

Raport został wysłany na podany adres e-mail.

Obróć urządzenie pionowo