Redd Loader
Platforma REDD wchodzi na rynek magazynowy.
Wszystkie raporty

Spadek współczynnika pustostanów na większości rynków biurowych. Grudzień 2022

21.12.2022 Raporty

Na początku grudnia odnotowano spadek współczynnika pustostanów na większości rynków z największym spadkiem w Poznaniu (1,36 pp.), Krakowie (0,41 pp.) oraz Katowicach (0,4 pp.). W sumie na najemców w całym kraju czeka ponad 2,8 mln mkw. powierzchni biurowej. Raport REDD pokazuje także, że na początku grudnia zwiększyła się liczba powierzchni biurowych, które są aktualnie w budowie. 

Według analityków REDD zasoby powierzchni biurowej w całej Polsce wynosiły na początku grudnia 14,7 mln mkw. Na najemców w całej Polsce czeka w sumie ponad 2,8 mln mkw. powierzchni biurowej. W budynkach oddanych to 2,3 mln mkw., a w budynkach w budowie prawie 500 tys. mkw. wolnej powierzchni. 

Coraz więcej w budowie 

– Na początku grudnia obserwowaliśmy wzrost powierzchni podaży będącej obecnie w budowie o 40 tys. mkw., co daje poziom 655 tys mkw. – mówi Krzysztof Fuks, Head Of Research w REDD. 

W ocenie eksperta, liczba realizowanej powierzchni może w najbliższych miesiącach jeszcze znacząco wzrosnąć za sprawą licznych planowanych projektów.

– W listopadzie odnotowaliśmy spadek współczynnika pustostanów na większości rynków, z największym spadkiem w Poznaniu (1,36 pp.), Krakowie (0,41 pp.) oraz Katowicach (0,4 pp.). Zauważono jedynie wzrost współczynnika na rynku trójmiejskim o 1 pp. oraz nieznaczny wzrost na rynku warszawskim (0,03 pp.) – wyjaśnia Krzysztof Foks z REDD.

Z danych REDD wynika, że w Warszawie tzw. współczynnik pustostanów to 10,7 proc., we Wrocławiu 16,6 proc. w Trójmieście 12,7 proc. w Katowicach 13,5 proc. w Poznaniu 10,5 proc., w Łodzi 14,7 proc., a w Krakowie 11,6 proc.

Natomiast wskaźnik REDD Index wzrósł o 18 dni w porównaniu do średniej z października, osiągając poziom 397 dni dla całego kraju. 

Raport został opracowany przez Dział Analiz na podstawie zaktualizowanych danych w 95% budynków w Polsce. 

REDD Group to jeden z 25 najlepszych start-upów PropTech w Europie Centralnej, który może pochwalić się zbudowaniem największej bazy danych o rynku biurowym w Polsce. Obecnie REDD monitoruje ponad 2 100 nieruchomości w całej Polsce, co przekłada się na 16 mld danych, a z bazy REDD korzystają najwięksi na rynku: Avison Young, CBRE, Deka Immobilien, Globalworth, GTC, EY, Hines, Savills.

Raport

Wyślemy raport na Twój adres e-mail

Pobierz Raport

Adres e-mail

Gotowe!

Raport został wysłany na podany adres e-mail.

Obróć urządzenie pionowo